בית המדרש ע"ש אריאל רוזן-צבי

המרכז מקיים בית מדרש שהוא חדר עיון לסטודנטים ולמרצים, המעמיד לרשות הקוראים ספרייה בסיסית של מקורות במדעי היהדות. 

 

בתקופת הלימודים בית המדרש פתוח:

 

בימים א'-ה', 7:00 - 17:00

 

תוכנית בית המדרש תשע"ח:

 

  • "עתים" – בית מדרש פתוח לסטודנטים

בית מדרש "עתים" הוא בית מדרש פתוח לסטודנטיות וסטודנטים מרחבי הקמפוס. כל סמסטר מוקדש ללימוד פרק מפרקי התלמוד. המפגשים מתחילים בלימוד בחברותות ובקבוצות לימוד המאפשרות שיח ודיון פתוחים סביב נושא הסוגיה. לאחר מכן מתכנסים לדיון מסכם. בית המדרש מאפשר מפגש בלתי אמצעי עם הטקסט התלמודי, בו כל לומד ולומדת יכולים להשמיע את קולם.

סמס' א+ב, ימי שני, 20:30-18:00

אחראי אקדמי: ד"ר שי ווזנר

 

 

  • מרחיבים אופקים

תכנית "אופקים" היא תכנית מלגות לתלמידים מצטיינים, המציעה תואר ראשון בפילוסופיה יהודית ותעודת הוראה במחשבת ישראל. התכנית עוסקת באופן ביקורתי בשאלות הנוגעות לתרבות היהודית והישראלית ומציעה קורסים ייחודיים בסביבה אקדמית מטפחת. פורום "מרחיבים אופקים" הוא מסגרת הנותנת במה לתלמידי שנה ב' וג' של הכנית להציג נושאים הנמצאים על סדר היום המקצועי והאקדמי שלהם. הפורום מאפשר לתלמידים (בדרך כלל – בזוגות) להרצות על נושאים מגוונים בתחומי היהדות והחינוך לפי בחירתם, זאת בשאיפה לקיים רוח דיאלוגית בצד עומק אינטלקטואלי. המפגשים מתאפיינים בעיסוק בלתי פורמלי בתכנים הנלמדים, תוך הקפדה על איכות אקדמית.

סמס' א+ב, ימי חמישי, 20:00-18:00 (חמישה מפגשים – לוח זמנים ייקבע)

אחראי אקדמי: פרופ' רון מרגולין

מרכזים: נועה ישראלי וג'רמי פוגל

 

 

  • מה יא"ה – מפעל התיעוד של יהודי ארצות האיסלאם

הפורום, הפועל זו השנה הרביעית, מיועד לחוקרים של הפזורה היהודית באסיה, אפריקה והבלקן. במסגרת הפורום נפגשים חוקרים ותיקים וחדשים מאוניברסיטאות שונות בארץ ובעולם במטרה לקדם את התחום, זאת על-ידי למידה משותפת והפריה הדדית. השנה יושם דגש על קשרי יהודים ומוסלמים בעת החדשה, שילווה בבחינה ביקורתית של  אסכולות המחקר השונות העוסקות בכתיבה ההיסטורית על יהודי ארצות האיסלאם. נדון בהגדרותיהן העצמיות והחיצוניות, במקורות השראתן, במתודות האופייניות להן, בהישגיהן ובכישלונותיהן, במעמדן בקהילה האקדמית בארץ ובחו"ל, ועוד.

סמס' א+ב, ימי חמישי, 19:30-17:00 (שישה מפגשים)

30.11, 25.1, 22.2, 22.3, 26.4, 14.6.

אחראי אקדמי: פרופ' ירון צור

מרכזים: מר דוד גדג',  ד"ר אביעד מורנו, ד"ר מיכל אוחנה

 

 

  • פרשה בשבוע – מפגשים עם חוקרים, יוצרים ואנשי רוח על פרשת השבוע 

"פרשה בשבוע" הוא שיעור שבועי המתקיים במסגרת תוכנית "כלים שלובים". במוקד השיעור ניצב הטקסט הקאנוני של התורה, אשר מאז העת העתיקה ועד לימינו נחלק ליחידות קריאה ליטורגיות (פרשות השבוע), המלֻוות ביחידות קריאה קצרות יותר בספרי נביאים ראשונים ואחרונים (הפטרות). בתולדות היהדות נודע לקריאה בעבודת הפרשנות ולדרישה בפרשות השבוע תפקיד מרכזי בשיתוף הציבור הרחב בפרויקט התרבותי הקולקטיבי המתמשך לפרש את הטקסט המקראי ולנסח מחדש את הערכים הגלומים בו בהתאם למציאות החיים המשתנה בכל דור ודור. אף סדרת המפגשים שלנו מבקשת לעשות כן, אלא שייחודה בפרספקטיבה האקדמית, המבקשת לרתום להבנת המקרא מגוון של עולמות ידע חדשניים ושיטות מחשבה שונות ולעתים גם מנוגדות, אשר יש בכוחן להאיר היבטים בלתי נודעים של הטקסטים הקדמונים. כל שיעור יימשך שעה וחצי (90 דקות), בדרך כלל יתארחו בו חוקרים, יוצרים ואנשי רוח שישמיעו את דברם על פרשת השבוע, לאחר מכן יתקיים דיון ויוצגו שאלות. ביסוד השיעור עומד אפוא עקרון הדיאלוג בין גישות שונות, שהוא לעתים על דרך ההשלמה ולעתים על דרך העימות והניגוד.

סמס' א, ימי שני, 16:00-14:00

אחראי אקדמי: ד"ר נועם מזרחי

 

 

  • בית מדרש אינטגרטיבי: על אהבה ותשוקה בהגות היהודית

הקורס הוא יוזמה של החוג לפילוסופיה יהודית ותלמוד שנועדה ליצור מפגש לימוד חי ותוסס בין תלמידי התואר הראשון בחוג ובין מגוון מרצים מתחומי מדעי היהדות השונים. הדיון יתפרש על פני טקסטים שונים מן הספרות היהודית, שנושאם הרחב הוא אהבה, חשק ותשוקה בספרות היהודית. כל מפגש יונחה על ידי אחד המרצים בחוג, שילמד טקסט מתחום התמחותו, מן המקרא, דרך חז"ל וספרות ימי הביניים. ועד הגות העת החדשה. הסטודנטים יכירו כל מרצה גם באמצעות מאמר נבחר שלו שאותו יתבקשו לקרוא לקראת המפגש. מלבד מרחב הנושאים והגיוון של המרצים, יתייחד הקורס גם באופי הבית-מדרשי שלו. מחציתו הראשונה של כל שיעור תוקדש ללימוד עצמאי מונחה של הסטודנטים בחברותות, והמחצית השניה תוקדש לשיעור מפי המרצה. מטלת סיום: בחינה. הקורס פתוח אך ורק לתלמידי החוג.

סמס' ב, ימי שני, 16:00-14:00

אחראי אקדמי: פרופ' אדם אפטרמן

 

  • בני אברהם

"בני אברהם" היא קבוצת סטודנטים יהודים ומוסלמים, המתכנסת זו השנה השלישית ללימוד טקסטים הלכתיים משתי הדתות מנקודת מבט השוואתית. הלימוד מתקיים מדי שבוע ומתבסס, בין השאר, על קובץ המסורות הנודע שחיבר חכם ההלכה המוסלמי אלבח'ארי ועל החיבור "משנה תורה" של הרמב"ם. המשתתפים בקבוצה הם סטודנטים לתואר ראשון ושני מהחוג ללימודי הערבית והאסלאם ומחוגים אחרים. השנה תעסוק הקבוצה בנישואין וגירושין, לידה, מוות וקבורה, כשהיצע המקורות משתנה משיעור לשיעור בהתאם לנושא הניצב במרכזו.

סמס' א+ב, לוח זמנים ייקבע

אחראית אקדמית: ד"ר עליזה שניצר

מרכז: סטיבן איילו

הקבוצה נתמכת גם על ידי "אגודת המפגש הבין דתי"

 

 

  • חברותא - מרכז ושוליים בחברה, בספרות ובמחשבה היהודית

מטרת הקבוצה היא לעודד שיח ומפגש בין חוקרים ותלמידי מחקר המגיעים מתחומים שונים ומעולמות שונים הקשורים או משיקים למדעי היהדות. הקבוצה תתכנס בתדירות של פעמיים בחודש. בכל מפגש יוצג מקור או נושא אשר יילמד בזיקה לנושא-העל. מפגשי הקבוצה יונחו הן על-ידי תלמידי המחקר והן על ידי מרצים מן החוץ. שאלת יחסי מרכז ושוליים, העוברת כחוט השני בין התחומים השונים בחקר מדעי היהדות. שאלה זו נוגעת בכמה מסוגיות היסוד בחקר היהדות: יחסי היהודים לחברות אחרות במציאות של יחסי רוב-מיעוט; יחסי היהודים לקבוצות וזרמים בתוך העולם היהודי; יחסים בין ז'אנרים ספרותיים שונים; יחסים בין אליטות לשכבות עממיות בחברה היהודית;  יחסים גיאוגרפיים ומרחביים; יחסים כלפי מומרים ומתגיירים ועוד. יחסי המרכז והשוליים מביאים לסדרת פעולות שונות, אקטיביות ופאסיביות, בעולם היהודי – הכלה, דחייה, היטמעות ושיתוף פעולה. הקבוצה מיועדת לתלמידי מחקר בתואר השני והשלישי, בתחומים העוסקים בתרבות היהודית ובהיסטוריה של עם ישראל העוסקים בתחומים קרובים או משיקים לנושא-העל.

ימי שלישי, 14:00-12:30, (10-8 מפגשים, לוח זמנים ייקבע)

אחראי אקדמי: ד"ר מעוז כהנא

מרכזים: רוני כהן ודור סער

בשיתוף עם בית הספר למדעי היהדות ולארכיאולוגיה ע"ש חיים רוזנברג

אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive